4ο Γυμνάσιο Χανίων - 4o Gymnasio Chanion

Χρήση εργαστηρίου Η/Υ

Μαθήματα > Αγγλικά

ΧΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Το σχολικό έτος 2007-08 όλοι οι μαθητές της Α΄ τάξης είχαν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν το εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας για επαναληπτικό μάθημα στο τέλος κάθε κεφαλαίου, χρησιμοποιώντας το CD-Rom το οποίο ο προμηθευτής μας είχε την καλοσύνη να μας προσφέρει. Τη δυνατότητα αυτή είχαν περιστασιακά και μαθητές άλλων τάξεων, κάθε φορά που αυτό ήταν εφικτό.
Παρά τα τεχνικά προβλήματα που ενδέχεται να προκύψουν και την πρόσθετη ευθύνη, αποτελεί μεγάλη ικανοποίηση η παρακολούθηση της εξέλιξης των μαθητών και της ενθουσιώδους ανταπόκρισής τους. Ζούμε αναμφίβολα στην εποχή της τεχνολογίας, με την οποία και το δημόσιο σχολείο οφείλει να συμβαδίζει.
Ένα όνειρο πολλών ετών, το εργαστήριο πολυμέσων, έγινε φέτος πραγματικότητα, που εύχομαι να συνεχιστεί και να διευρυνθεί. Οφείλω ευγνωμοσύνη στην υπεύθυνη του προγράμματος κυρία Πόπη Ρημαντωνάκη, η οποία κατέβαλλε φιλότιμες προσπάθειες για να εξευρεθούν οι συγκεκριμένες ώρες. Και οπωσδήποτε στον συνάδελφο Πληροφορικής κύριο Χρήστο Ξυνιδάκη για την κατανόηση, την στήριξη, την βοήθεια και την παραχώρηση του εργαστηρίου.

Χρύσα Γ. Κοντοχρήστου
Καθηγήτρια Αγγλικής