4ο Γυμνάσιο Χανίων - 4o Gymnasio Chanion

Κύριο Μενού:

2008-9

Προγράμματα - Διαγωνισμοί > Ομάδα Παραδοσιακού Χορού

Μαθητές και μαθήτριες τιμούν την παράδοση

Στο πλαίσιο των Καλλιτεχνικών αγώνων παραδοσιακού χορού που έγιναν στην Κρήτη το Γυμνάσιο μας (4 Γυμνάσιο Χανίων) εκπροσωπήθηκε από μια ομάδα παιδιών αποτελούμενη από 7 κορίτσια και 6 αγόρια.

Ξεκινήσαμε το πρωί της Παρασκευής 13 Μαρτίου. Είχαμε όλοι μας ενθουσιαστεί με την ιδέα του διαγωνισμού και ήμασταν πολύ χαρούμενοι. Μετά από λίγες ώρες φτάσαμε στο χωριό Λίμνες Λασιθίου όπου θα γινόταν ο διαγωνισμός. Η συμμετοχή των σχολείων ήταν για ακόμη μια φορά πολύ μεγάλη (11 Γυμνάσια και 19 Λύκεια). Νέοι και νέες με τις παραδοσιακές στολές τους γεμάτοι λεβεντιά και καμάρι, έβαλαν τα δυνατά τους και απέδειξαν ότι:

Όσο τα νιάτα μας γλεντούν χορεύουν, τραγουδούνε, τα κρητικά τα έθιμα ψηλά θα κρατηθούνε.

Αρχίσαμε τραγουδώντας την πρώτη στροφή από το ριζίτικο τραγούδι «Πουλάκια κελαηδήσετε». Συνεχίσαμε με γυναικείο συρτό, ανδρικό συρτό, πεντοζάλι, ρουμαθιανή σούστα και σταυρωτό συρτό ο οποίος πήρε το όνομα του από το μαντήλι που κρατούν δεμένο σε σχήμα σταυρού οι κοπέλες. Κλείσαμε με μια μαντινάδα :

«Κρήτη μου η παράδοση και τα ιστορικά σου αθάνατο εκάμανε στον κόσμο τ’ όνομα σου.»

Το χειροκρότημα που εισπράξαμε ήταν θερμό και ήμασταν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι. Στις επτά το απόγευμα επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο και φύγαμε. Μπορεί να μην κατακτήσαμε μια από τις τρεις πρώτες θέσεις, καταλάβαμε όμως ότι τελικά αυτό που μετράει δεν είναι το βραβείο αλλά η απόκτηση νέων εικόνων, εμπειριών και πάνω απ’ όλα φίλων.

Συμμετείχαν οι μαθητές: Λιονάκη Ελευθερία, Βασιλείου Μαριάντζελα, Βλαστάκη Όλγα, Τζορμπατζάκη Κωνσταντίνα, Ροζάκη Φιλένια, Βερυβάκη Μαρία, Πετράκη Ευαγγελία, Ψαθογιαννάκης Κωνσταντίνος, Πρασάκης Κωνσταντίνος, Πρασάκης Νίκος, Τριπολιτάκης Νίκος, Τσιχλάκης Μιχάλης, Σκαραντωνάκης Χαράλαμπος.

Ευχαριστούμε θερμά τους συνοδούς καθηγητές μας:

τον κύριο Μανώλη Λιονάκη και τη κυρία Βούλα Φωτιάδου.