4ο Γυμνάσιο Χανίων - 4o Gymnasio Chanion

Κύριο Μενού:

Eating in England

Μαθήματα > Αγγλικά

Eating in England (Διατροφή στην Αγγλία)

Με αφορμή το module
6 του βιβλίου μας των Αγγλικών ετοιμάσαμε τον Οκτώβρη ένα ωραίο project με την καθηγήτρια μας, η οποία μας έδωσε την ιδέα και εμείς δεχτήκαμε να συμμετάσχουμε με χαρά. Το θέμα ήταν η διατροφή στην Αγγλία. Αποφασίσαμε λοιπόν να φτιάξουμε μια κάρτα με το κείμενο και τη συνταγή του βιβλίου γραμμένη στα Αγγλικά και τα Ελληνικά, να ετοιμάσουμε όσοι μπορούσαμε στα σπίτια μας τη συνταγή για muffins (κεκάκια) του βιβλίου και να τα παρουσιάσουμε όλα αυτά στους καθηγητές του σχολείου.

2 παιδιά ανέλαβαν την μετάφραση του κειμένου και το σκανάρισμα των φωτογραφιών. Ύστερα αυτό το κείμενο εκτυπώθηκε σε ειδικό χαρτί και χρειάστηκε πολύ κόπος και μόχθος για να εκτυπωθεί κάθε σελίδα ξεχωριστά, διαδικασία που λόγω και άλλων δραστηριοτήτων διήρκεσε 2 μήνες.

7 μαθητές ετοίμασαν το πρωί της παρουσίασης, που ήταν η Δευτέρα 3/12, τα muffins Μια ώρα πριν η καθηγήτρια μας μας προετοίμασε και μας θύμισε τι έπρεπε να κάνουμε. Πριν το κουδούνι χτυπήσει για διάλειμμα ολόκληρη η τάξη αθόρυβα πήγαμε στο γραφείο των καθηγητών μαζί με τα γλυκά για να τους κεράσουμε.

Αφού κατέφθασαν αρκετοί καθηγητές μοιράσαμε τις κάρτες (που με τόσο κόπο ετοιμάστηκαν) και διαβάσαμε το κείμενο στα Αγγλικά και στα Ελληνικά. Ύστερα, επειδή πλησίαζαν οι διακοπές των Χριστουγέννων, τραγουδήσαμε τα Αγγλικά κάλαντα και μοιράσαμε τα muffins
. Κατά την διάρκεια της παρουσίασης η κυρία Κοντοχρήστου μας βιντεοσκοπούσε και τραβήξαμε και πολλές φωτογραφίες.

Νιώσαμε ότι οι κόποι μας εμάς των μαθητών αλλά και της καθηγήτριας μας ανταμείφτηκαν και όλοι οι καθηγητές μας επιβράβευσαν για τούτη την προσπάθεια μας. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία.

Πέτρος Τσαφαράκης
Β4